Stronę odwiedziło 52111 osób | On-line: 1

Tomasz Ulatowski prowadzi tę stronę:)

Menu

Moje okolice

-->PIKNIK MILITARNY W CHOJNOWIE

mołodcy z 14-go (przasnyskiego) Pułku Strzelców Syberyjskich

25 czerwca br. w Chojnowie (gmina Czernice Borowe, powiat przasnyski), na terenie zespołu parkowo-dworskiego po dawnym majątku Chełchowskich, odbył się piknik militarny nawiązujący do wydarzeń batalistycznych z 1915r. W przedsięwzięciu wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznych; z Mławy (odtwarzająca ludność cywilną, m.in. dla potrzeb bitwy Mławskiej 1939), z Poznania (odtwarzająca wojska pruskie) oraz najmłodsza – 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z… Przasnysza.

Chojnowski piknik, przy okazji gminnych obchodów powitania lata, miał właśnie na celu zaprezentowanie nowopowstałej formacji – przasnyskiej – odtwarzającej barwę i broń tamtej epoki. grupa rekonstrukcyjna 14-go Pułku Strzelców Syberyjskich - fot. T.Ulatowski
Stanowił zwieńczenie programu edukacyjnego –„Zapomniana historia”, napisanego przez członków grupy rekonstrukcyjnej, którego celem było zapoznanie młodego pokolenia z wydarzeniami sprzed 96 lat. Warto w tym miejscu po cichutku wspomnieć, że do grupy należy także wójt gminy Marek Brzeziński…

Historia 14 Pułku Strzelców Syberyjskich datuje się od 10 kwietnia 1886 r., kiedy to został sformowany początkowo jako Wschodnio-Syberyjski batalion liniowy.
Pułk zasłynął w czasie wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905 walkami w obronie Port-Artur (obecny Lüshun w północno-wschodnich Chinach), za co był wyróżniony wstęgami Orderu Św. Jerzego. Z Ziemią Przasnyską związany był poprzez swoje zwycięskie działania podczas I wojny światowej, w tzw. Operacji Przasnyskiej – zaliczanej przez światowych historyków do najciekawszych i najkrwawszych bitew tego okresu (pod względem sił i strat stron walczących). Niestety w polskich opracowaniach niemal całkowicie zapomniana.

Bitwa przasnyska została stoczona w dniach 18 lutego-26 marca 1915 roku.
Po wygranej bitwie pod Tannenbergiem i przekształceniu się wojny na Zachodzie w wojnę pozycyjną, dowództwo niemieckie zdecydowało, że główne walki w 1915 roku odbędą się na froncie wschodnim.
Żołnierze rosyjscy polegli pod Przasnyszem w 1915r. - fot. ze zb. M.Krejpowicza
Miasto Przasnysz, położone na głównym trakcie łączącym Królewiec z Warszawą, zyskało na znaczeniu militarnym jako miejsce przełamania frontu przez 8 Armię niemiecką z zamiarem kontynuowania natarcia na Warszawę. Plan nie powiódł się i po pierwszych sukcesach wojska niemieckie zostały przez Rosjan odparte.
14 Pułk Strzelców brał udział w natarciu na Stary Podoś nad rzeką Orzyc pod dowództwem gen. Majora J. Dowbora-Muśnickiego. grupa rekonstrukcyjna 14-go Pułku Strzelców Syberyjskich- fot. T.Ulatowski
Za ten wyczyn Dowbor został odznaczony przez Anglików Orderem Łaźni. Szlak bojowy Pułku w I wojnie to: Bolimów–Przasnysz–Sławatycze–Brześć–Baranowicze–okolice Dźwiny. W składzie pułku była duża grupa Polaków – potomków zesłańców, dokonano również poboru w naszej okolicy.
Obecny „przasnyski” 14-ty Syberyjski formalnie liczy już sobie dwa lata, chociaż w mundurach i pod bronią – dopiero od niedawna.
Bardzo cenna i godna wsparcia inicjatywa lokalna… Popieram i chylę czoła.

Tomasz Ulatowski, czerwiec 2011

KOMENTARZE:
T.Ulatowski - 2011-07-04 10:52:16
"Chojnowiance" - bardzo słusznie, dziękuję, "wymieszało" mi się w pośpiechu z pisarką Hanną Milewską - oczywiście aktorka to Anna - już poprawiłem

Chojnowianka - 2011-07-04 09:30:10
Wszystko fajnie. Tylko Pani Milewska ma na imię Anna.

T.Ulatowski - 2011-06-30 13:24:17
Do "Joter" - Bardzo Panią przepraszam, obiecuję jeszcze dziś wieczorem wstawić postacie "cywili" obecnych na pikinku... z Malarką włącznie ;)

Joter - 2011-06-30 01:38:19
Wyszukuję wszędzie zdjęcia malarki, ale w żadnym reportażu nie zaistniałam. Jest mi przykro. Rozumiem, że wielu innych postaci, np chłopów, które były ozdobą tego dnia w inscenizacji, tez nie ma. Więc się pogodzę z tą sytuacją. Pozdrawiam i i tak się cieszę, że brałam udział w pożytecznych działaniach. Choć nie mam reportazu, zapraszam na swój blog: rodowicz.blog.onet.pl

FaZa - 2011-06-28 09:32:25
Bardzo ciekawa galeria nawiązująca do epoki. Pozdrawiam autora

--->Zobacz fotoreportaż z pikniku militarnego w Chojnowie<---

-->Przeczytaj historię I Bitwy Przasnyskiej

-->Przeczytaj historię II Bitwy PrzasnyskiejCzekam na Twoją opinię o tym...


moje okolice - czytaj pozostałeKsywka*


Tekst*


Przepisz kod*
kod


brak komentarzy