Stronę odwiedziło 52111 osób | On-line: 1

Tomasz Ulatowski prowadzi tę stronę:)

Menu

Moim zdaniem

Avvoh d-bish-maiya - dziękuję Ci, że mogłem tam być..

Malula znaczy po aramejsku „przejście”. Po aramejsku, bo ta niewielka mieścina, położona wysoko w górach i jeszcze dwie małe wsie nieopodal – Jabaadine i Bakha – to jedyne na świecie miejsce, w którym przetrwał język z czasów Chrystusa. To „przejście” oznacza wąski przesmyk w górach, którym Święta Tekla – chrześcijanka, uciekała przed niechybną śmiercią z rąk ścigających ją siepaczy rzymskich. Bóg rozdzielił dla niej górę, umożliwiając ucieczkę...
Ale owo „przejście” może też dotyczyć duchowej przemiany, której doświadcza tu wielu przybyszów napotykając namacalne ślady historii biblijnych.
Malula znajduje się w Syrii, 1600 m. npm, liczy 5 tysięcy mieszkańców. Ze swymi kościołami i kolosalną przewagą wyznawców Jezusa, jest enklawą chrześcijaństwa w tym muzułmańskim kraju.
Aby obejrzeć tutejsze zabudowania, trzeba przeważnie zadzierać głowę do góry – domy pną się bowiem jedne nad drugimi, pokrywając zbocza skał, dodatkowo pełnych grot i jaskiń. Krętą drogą między tymi skałami wychodzi się na górę, by dotrzeć do Mar Sarkis - kościoła i klasztoru pod wezwaniem Świętych – Sergiusza i Bachusa. Na pozór niczym się on nie wyróżnia. A jednak jest to jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich na świecie. Zbudowany między 313 a 325 r., (ale odkryto w nim fragmenty sprzed 2000 lat !). Od 1732 r. obiektem opiekują się salwatorianie (zakon Ojców Bazylian–Salwatorian Kościoła Greko-Katolickiego powstał w 1682 r. w Libanie).
W małym i surowym, kamiennym wnętrzu, stoją dwa ołtarze ozdobione starymi ikonami. Wsród tych starych ikon akcent polski – dwie podarowane przez generała Andersa, stacjonującego w Syrii ze swoim Korpusem w 1943 roku.
Naprzeciwko tej świątyni, na dole jeszcze jedna – Deir al Takla (Klasztor Św. Tekli z jej (chyba jednak symbolicznym) grobowcem.
Mieszkańcy Maluli mówią językiem aramejskim. W języku Chrystusa, tak jak On przed prawie dwoma tysiącami lat, odmawiają także "Ojcze nasz". Rozpoczynają słowami Avvoh d-bish-maiya ...

Poniżej zamieszczam link; "Ojcze nasz" po aramejsku w Maluli, do odsłuchania ze strony. Autorem filmiku jest Kuba Stępnik - młody utalentowany filmowiec, uczeń LO w Poznaniu, mój towarzysz w wędrówce po Syrii (nie zapomnij tylko włączyć głośniki...)


Kliknij w środek ekranu

Poczytaj dziennik z podróży po Syrii - kliknij...

Ksywka*


Tekst*


Przepisz kod*
kod